top of page
תחפושת.jpg

מהו גן אנתרופוסופי? (גן ולדורף)

מאת כרמי ינון | ספטמבר 2022

״קבלו את הילדים ביראת כבוד, חנכו אותם באהבה, שילחו אותם לדרכם בחירות.״ (שטיינר)

ילדות היא דבר מופלא! פלא שאין שני לו: תמימות, אושר, סקרנות, צמיחה והתפתחות. אנו כמחנכים שואפים להעניק לילדים בשנים אלה את הכלים לבשלות ולבגרות, ובו בזמן מבקשים לכבד את המקום החי והטהור של הילדות עצמה.

מדפים למשק בית.jpg

רהיטים וצעצועים מחומרים טבעיים 

גני ולדורף, המוכרים גם כגנים אנתרופוסופיים, שואפים להעניק לילדים סביבה אנושית חמה ואוהבת, עטופה ומוגנת. בגנים ניתנת תשומת לב רבה לחוויות חושיות נעימות, ולכן ניתן דגש על חומרים טבעיים: הרהיטים עשויים עץ מלא והצעצועים הם כלי מטבח מעץ או מתכת, בובות וחיות רכות שאותם תופרים וסורגים הגננים, בדים וגלימות בצבעי פסטל, צדפים, אצטרובלים ועוד. העיצוב בגנים רך וביתי כדי להשרות על הילד תחושת חמימות, רכות ונעימות. התאורה רכה וחמה ועל הרצפה שטיחים בצבעים חמים.

גישת החינוך האנתרופוסופי שמה במרכז את שלבי התפתחות הילד על פי הגילאים השונים. על כן בגיל הרך ניתן מקום מרכזי למשחק החופשי, לשימוש בדמיון, לפיתוח מיומנויות מוטוריות ויכולות חברתיות. הלמידה של הילדים נעשית באמצעות חיקוי ודוגמא אישית של המבוגרים. בגן לא מעודדים לתחרות והישגיות אלא רוכשים מיומנויות באמצעות התנסות חווייתית. מוענק דגש רב על אומנות, מלאכות יד, נגינה ושירה נעימה של הילדים עם הגננים.

צבעי מים 2_edited.jpg

ציור בצבעי מים

לחם 2.jpg

לחם מחמצת מעשה ידי ילדי הגן

סדר היום בגן קבוע וחוזר על עצמו מדי יום. החזרה הריתמית מעניקה לילדים מרחב בטוח ומוגן המאפשר התנסות והתפתחות. הילדים עסוקים יחד עם הגננות לאורך כל היום בעשייה למען הגן. הם לשים בצק ואופים לחמניות או חותכים ירקות ומבשלים מרק שיוגש לארוחת הבוקר. הילדים עורכים את השולחנות לארוחה, ובסיומה הם מסדרים ומטאטאים את הגן, שוטפים את כלי האוכל ומסדרים כסאות לקראת הסיפור בסוף היום. בחצר הילדים מטפלים בגינת הירק: חורשים, זורעים חיטה ושותלים ירקות של העונה. מדי יום הילדים משקים, מעשבים וגורפים עלים. החצר גם מזמינה פעילות מוטורית חשובה. הילדים רצים, קופצים, מטפסים על עצים ומתנסים בשיווי משקל במסלול תנועה מגוונים. יחד עם הגננים הם בונים מתקנים מעץ או מבנים מבוץ ואבן.

בגני ולדורף רבים יוצאים פעם בשבוע ליום טיול או ליום שלם של שהיה ביער. ימים אלו מזמנים מפגש והיכרות מעמיקה עם הטבע: בישול על גבי מדורה, איסוף אוצרות מן הטבע, בניית מחסה, דילוג בשלוליות, גילוף ענפים ויצירת כלים שונים מבוץ. השהיה בטבע לאורך השנה יוצרת היכרות אינטימית עם השתנות העונות, החי והצומח בדרך חווייתית ללא צורך בלמידה פורמלית.

הצוות החינוכי בגן ולדורף עובד יחד בכבוד ובשיתוף פעולה בדומה לאופן שבו הורים במשפחה מגדלים יחד את ילדיהם. עבודת הצוות מאפשרת חלוקת תפקידים, תמיכה אישית ומקור ללימוד והתמקצעות. מקום מרכזי ניתן לטיפוח הקשר בין הגננות לילדים ולהורים. הגננות משקיעות זמן במחשבה על כל ילד ובשיח קשוב עם ההורים. בדרך זו הילדים מרגישים אהובים, מקבלים את התנאים המיטיבים לצמיחה והתפתחות והאווירה בגן זורמת והרמונית.

נדנדה ביער_edited.jpg

טיול ליער הסמוך לגן

bottom of page